Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Kategorie

  Archiwum

   Na Rynku Głównym w Krakowie, który sam w sobie jest miejscem historycznym, znajduje się szereg ważnych zabytków tego miasta. Jest to niewątpliwie Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół Św. Wojciecha i Wieża Ratuszowa. Jeśli nie zobaczymy tych miejsc, to wycieczkę do Krakowa, możemy uznać za nieudaną. Główny Rynek to największy taki plac w Europie, ponieważ jego powierzchnia wynosi 4 hektary. Każdy bok rynku rozciąga się na długość 200 metrów. W środkowej części rynku, znajdują się słynne Sukiennice, które w swojej pierwszej odsłonie, powstały już w XIV wieku. Obecnie mieszczą się tam rzędy kramów i sklepików z pamiątkami i biżuterią. Ciekawostką jest oświetlenie gazowe, włączane każdego dnia po zapadnięciu zmroku. Kościół Mariacki, to drugi po Wawelu, ważny obiekt sakralny w Krakowie. Naprawdę, jest to kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Potocznie i powszechnie przyjęła się natomiast nazwa Kościół Mariacki.
   Charakterystyczne dla tego kościoła, sa dwie wieże (niższa i wyższa)Na niższej, 62 metrowej Wieży, znajduje się dzwonnica. Codziennie w samo południe, odrywany jest stąd Hejnał Mariacki, transmitowany od lat przez Polskie Radio. Od wielu lat, melodia jest taka sama. Jednak zdarzały się sytuacje, gdy odgrywane były miedzy innymi pieśni żałobne ( po śmierci Papieża Jana Pawła II, po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Po śmierci Wisławy Szymborskiej odegrano natomiast jej utwór „Nic dwa razy się nie zdarza”) Wewnątrz Kościoła, znajduje się dzieło Witta Stwosza. Kościół Świętego Wojciecha, to kolejny, bardzo mały Kościół, znajdujący się w obrębie Głównego Rynku. Pochodzi z XVII wieku. Ze względu na znakomicie zachowane podziemia, znajduje się tu stała wystawa muzealna związana ze Starym Rynkiem. Wieża Ratuszowa, która znajduje się również na Rynku to następna budowla, która warto zobaczyć w Krakowie. W średniowieczu był tu Ratusz, jednak z całej budowli zachowała się tylko Wieża. Pod Ratuszem mieści się natomiast słynny Teatr

  Plazzo Bianco

  Uliczką obok kościoła S. Matteo wyjdziemy na piazza Ferrari, kierując się na pn. do piazza Fontane Marose. Palazzo Spinola po prawej stronie pochodzi z XV w. Od piazza Fontane rozpoczyna się via Garibaldi z szeregiem dziesięciu pałaców patrycjatu, wzniesionych w k. XVII w. Pod nr. 18 Palazzo Rosso zbud. w k. XVII w., pod nr. II Palazzo Bianco ukończony w pocz. XVIII w. Liczne zbiory sztuki gromadzą: Palazzo Spinola (Rubens, Van Dyck), Palazzo Rosso (Veronese, Palma ml. Caravaggio, Van Dyck, Diirer i in.) i Palazzo Bianco (m.in. świetny nagrobek Margherity Brabanckiej Giovanniego Pisana z 1313 r., rzeźba Canovy, malarstwo Huga van der Goesa, Van Dycka, Rubensa, Pontorma, Lippiego i wielu innych malarzy włoskich i hiszpańskich). Idąc przedłużeniem via Garibaldi — via Cairoli obok domu wielkiego pisarza, polityka i patrioty Giuseppe Mazziniego, przejdziemy przez largo delia Zecca do piazza delia Nunziata, mijając po prawej stronie kościół SS. Annunziata wzniesiony w k. XVI w. Za kościołem przy via Balbi usytuowany jest pałac z późniejszego okresu — budynek Uniwersytetu (1623) ze wspaniale rozbudowanymi schodami. Naprzeciw — Palazzo Reale budowany sukcesywnie od 1650 r. do pół. XIX w. W wielu jego salach galeria malarstwa z dziełami malarzy włoskich i obcych, zbiorami porcelany, monet i rękodzieła genueńskiego. Via Balbi zaprowadzi nas prosto na piazza Aquaverde w pobliże kościoła di Prę. Na zach. od kościoła i via Gramsci położony jest rozległy Palazzo Doria z pocz. XVI w., ofiarowany admirałowi przez miasto. Jego mury gościły wiele sławnych osobistości, a Giuseppe Verdi spędzał tu ostatnie lata swego pracowitego życia.

  Comments are closed.

  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031