Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Kategorie

  Archiwum

   Na Rynku Głównym w Krakowie, który sam w sobie jest miejscem historycznym, znajduje się szereg ważnych zabytków tego miasta. Jest to niewątpliwie Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół Św. Wojciecha i Wieża Ratuszowa. Jeśli nie zobaczymy tych miejsc, to wycieczkę do Krakowa, możemy uznać za nieudaną. Główny Rynek to największy taki plac w Europie, ponieważ jego powierzchnia wynosi 4 hektary. Każdy bok rynku rozciąga się na długość 200 metrów. W środkowej części rynku, znajdują się słynne Sukiennice, które w swojej pierwszej odsłonie, powstały już w XIV wieku. Obecnie mieszczą się tam rzędy kramów i sklepików z pamiątkami i biżuterią. Ciekawostką jest oświetlenie gazowe, włączane każdego dnia po zapadnięciu zmroku. Kościół Mariacki, to drugi po Wawelu, ważny obiekt sakralny w Krakowie. Naprawdę, jest to kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Potocznie i powszechnie przyjęła się natomiast nazwa Kościół Mariacki.
   Charakterystyczne dla tego kościoła, sa dwie wieże (niższa i wyższa)Na niższej, 62 metrowej Wieży, znajduje się dzwonnica. Codziennie w samo południe, odrywany jest stąd Hejnał Mariacki, transmitowany od lat przez Polskie Radio. Od wielu lat, melodia jest taka sama. Jednak zdarzały się sytuacje, gdy odgrywane były miedzy innymi pieśni żałobne ( po śmierci Papieża Jana Pawła II, po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Po śmierci Wisławy Szymborskiej odegrano natomiast jej utwór „Nic dwa razy się nie zdarza”) Wewnątrz Kościoła, znajduje się dzieło Witta Stwosza. Kościół Świętego Wojciecha, to kolejny, bardzo mały Kościół, znajdujący się w obrębie Głównego Rynku. Pochodzi z XVII wieku. Ze względu na znakomicie zachowane podziemia, znajduje się tu stała wystawa muzealna związana ze Starym Rynkiem. Wieża Ratuszowa, która znajduje się również na Rynku to następna budowla, która warto zobaczyć w Krakowie. W średniowieczu był tu Ratusz, jednak z całej budowli zachowała się tylko Wieża. Pod Ratuszem mieści się natomiast słynny Teatr

  Miasto Ligurów

  Miasto Ligurów stało się w III w. p.n.e. kolonią rzymską, co daje się odczytać z regularnego planu d. forum, biegnących pod kątem prostym ulic oraz z elipsy teatru (dziś zabud. domami), który z reguły znajdował się poza murami. Trzy pasma murów (jak we Florencji) okalały miasto. Najstarsze (rzymskie) na planie kwadratu obejmowały dzisiejsze centrum. Drugie, z których pozostały duże bramy, pochodziły z XIII w. Trzecie wzniesiono między 1550 i 1650 r., rozszerzając je na rozległe tereny (4200 m2), i wzmocniono 11 bastejami. To ostatnie pasmo, zarośnięte piękną zielenią, jest terenem spacerów. Inną jego atrakcją są podziemia bastei otwarte dla publiczności, a zawierające najczęściej okolicznościowe wystawy. W okresie inwazji Longobardów Lucca stała się jednym z najważniejszych miast Toskanii — siedzibą markizatu. Unikając szczęśliwie zagrożeń ze strony feudalnych baronów, rozrosła się w XII i XIII w. w silną wspólnotę miejską. Upadek znaczenia miasta przyniosły walki wewnętrzne zwaśnionych rodów, przerwane na krótko szczęśliwymi rządami kondotiera Castruccia dcgli Antelminelli zw. Castracane, który rozszerzył jej posiadłość aż po Sarzanę (1316-1328) i Pizę. Upadek tyranii Paola Guinigi (S430) rozpoczął okres panowania władzy republikańskiej, przekształconej w XVI w. w system oligarchii patrycjatu. Mądra polityka i dość szczęśliwe położenie geograficzne pozwoliły miastu utrzymać długo polityczną niezależność, zniesioną dopiero przez Napoleona, który oddał je we władanie swej siostrze Elizie Bacciocchi. Kongres Wiedeński uczynił Lukkę ośrodkiem małego księstwa rządzonego przez lat 30 przez rodzinę Bourbon-Parma. Pomogło to Lukce zachować pewną odrębność w porównaniu z innymi miastami toskańskimi.

  Comments are closed.

  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031