Najnowsze komentarze

  Szukaj

  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031

  Kategorie

  Archiwum

   Na Rynku Głównym w Krakowie, który sam w sobie jest miejscem historycznym, znajduje się szereg ważnych zabytków tego miasta. Jest to niewątpliwie Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół Św. Wojciecha i Wieża Ratuszowa. Jeśli nie zobaczymy tych miejsc, to wycieczkę do Krakowa, możemy uznać za nieudaną. Główny Rynek to największy taki plac w Europie, ponieważ jego powierzchnia wynosi 4 hektary. Każdy bok rynku rozciąga się na długość 200 metrów. W środkowej części rynku, znajdują się słynne Sukiennice, które w swojej pierwszej odsłonie, powstały już w XIV wieku. Obecnie mieszczą się tam rzędy kramów i sklepików z pamiątkami i biżuterią. Ciekawostką jest oświetlenie gazowe, włączane każdego dnia po zapadnięciu zmroku. Kościół Mariacki, to drugi po Wawelu, ważny obiekt sakralny w Krakowie. Naprawdę, jest to kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Potocznie i powszechnie przyjęła się natomiast nazwa Kościół Mariacki.
   Charakterystyczne dla tego kościoła, sa dwie wieże (niższa i wyższa)Na niższej, 62 metrowej Wieży, znajduje się dzwonnica. Codziennie w samo południe, odrywany jest stąd Hejnał Mariacki, transmitowany od lat przez Polskie Radio. Od wielu lat, melodia jest taka sama. Jednak zdarzały się sytuacje, gdy odgrywane były miedzy innymi pieśni żałobne ( po śmierci Papieża Jana Pawła II, po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Po śmierci Wisławy Szymborskiej odegrano natomiast jej utwór „Nic dwa razy się nie zdarza”) Wewnątrz Kościoła, znajduje się dzieło Witta Stwosza. Kościół Świętego Wojciecha, to kolejny, bardzo mały Kościół, znajdujący się w obrębie Głównego Rynku. Pochodzi z XVII wieku. Ze względu na znakomicie zachowane podziemia, znajduje się tu stała wystawa muzealna związana ze Starym Rynkiem. Wieża Ratuszowa, która znajduje się również na Rynku to następna budowla, która warto zobaczyć w Krakowie. W średniowieczu był tu Ratusz, jednak z całej budowli zachowała się tylko Wieża. Pod Ratuszem mieści się natomiast słynny Teatr

  Kościół S. Michele

  Prowadząca stąd na południe via Cesare Battisti wiedzie przez piazza S. Salvatore na piazza S. Michele in Foro (w miejsce dawnego forum). Słoi tam kościół S. Michele podobny w stylu do katedry. Jego fundacja Mcgn VIII w. (przebud. był kolejno w XII, XIV i XVI w.). Ma wyraźnie podwyższoną fasadę (cztery rzędy kolumienek), gdyż w przewidywaniu podwyższenia naw rozbudowano ją wzwyż, dodając w XIV w. rząd arkad wzdłuż południowej nawy (na podwyższenie naw nie starczyło jednak Środków). W XIX w. dodano na szczycie figurę Michała Archanioła, n wśród średniowiecznej ornamentyki zdobiącej trzony kolumn umieszczono portrety współczesnych osobistości. I tak wśród fantazyjnych zwierząt i roślin znalazły się wyobrażenia Cavoura, Garibaldiego, Napoleona III i Wiktora Emanuela II. Wewnątrz obraz Filippina Lippi (Święta Helena i święci ), płaskorzeźba Madonny Rafaela da Montelupo (l 522) i barwna terakota Andrei delia Robbia. W południowej stronie placu, cofnięty nieco w via Veneto, stoi renesansowy Palazzo Pretorio zbud. w 1492 r., przerobiony częściowo w 1588 r. Skierujemy się na południe w via Roma do skrzyżowania z via Cenami, via Fillungo i via S. Croce, aby znaleźć się wśród zabudowań z XIII i XIV w. Po lewej stronie na via Fillungo stoi kościół S. Cristoforo z XIII w., po prawej — z tegoż okresu Torre del Travaglio i Palazzo (fenami z XVI w. Obok pałacu, via Cenami zaprowadzi nas przed resztki kościoła S. Giusto (XIII w.) zburzonego w wyniku niefortunnej regulacji ulicy. Nie zapomnij odwiedzić tego miejsca podczas wakacji w tym rejonie.

  Comments are closed.

  Grudzień 2017
  P W Ś C P S N
  « Gru    
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031